Sahnede Gördüklerimiz Tesadüf Olamaz: Ürün Yerleştirme

Günümüzde geleneksel medyanın eskiye göre etkinliğini yitirmesiyle, ürün yerleştirme tekniğine olan ilgi artmış böylece, ürün yerleştirme bir iletişim stratejisi olarak pazarlama yöneticileri ve reklamcılar tarafından kullanılmaya başlamıştır.

Ürün yerleştirme “izleyicileri etkileme amacıyla, bir sinema filmine, televizyon programına ya da izleyiciye ulaşabilen herhangi farklı bir aracıya, bir markanın ya da ürünün planlı bir biçimde yerleştirilmesidir” ve farklı iletişim kanallarını bir araya getiren bir tekniktir. Ürün yerleştirme, reklam ve eğlenceyi bir araya getirdiği için hibrit reklamın bir türü olarak da sınıflandırılmaktadır. Ürün yerleştirmeye dair akademik literatürde ve ticarette kullanılan birçok tanım bulunmaktadır. Ürün yerleştirme “ bir markanın bir eğlence aracına belirli bir amaç doğrultusunda entegre edilmesidir” Ama ürün yerleştirmede, her zaman bir markanın entegre edilmesine gerek yoktur; bazen ürün yerleştirme belirli bir ürünün satışlarını arttırmak amacıyla da kullanılmakta ve ürün bir programa entegre edilmektedir.

Ürün yerleştirmede kullanılan tek araç sinema filmleri değildir.

Sinema filmlerinin yanı sıra, televizyon dizilerinde ve şovlarında, tiyatro oyunlarında, şarkılarda, video oyunlarda ve romanlarda bile ürün yerleştirme ile karşılaşılmaktadır. Ürün yerleştirmenin tarihçesini sunan Newell, ürün yerleştirmenin ilk ne zaman organize bir biçimde kullanıldığı konusunda çelişkili söylemler olduğunu belirtmiştir. Aslında ürün yerleştirme ile ilk olarak yaklaşık 200 yıl önce romanlarda karşılaşılmıştır. Sonrasında, bu teknik 1890’lardan beri sinema filmlerinin bir parçası olmuştur.

Dünya Sinemasında İlk Ürün Yerleştirme

1890’larda Unilever’in Lumière filmlerine, Sunlight markalı sabunlarını yerleştirmesi.

Türkiye’de İlk Ürün Yerleştirme

Türkiye’de ürün yerleştirmenin görüldüğü ilk örnek olarak 1998 yılında vizyona giren Karışık Pizza filmi verilebilir. Karışık Pizza filminin sponsoru olan Pizza Hut firmasının film içinde geniş bir şekilde yerleştirildiğini; hatta filmin tanıtım afişlerinde Nokia, Mustang Jeans ve Efes Pilsen ile birlikte adının açıkça yer aldığını belirtmiştir.

Bu yazı: Emmy Ödüllü Dizilerde Alkol ve Sigara Ürün Yerleştirme Uygulamalarının İçerik Analizi Yöntemi ile İncelenmesi adlı makaleden alınmıştır.

Renkler Bize Ne Anlatıyor?

Renkler Bize Ne Anlatıyor?

kpk

Her Kurgucunun Bilmesi Gereken 9 Kesme Tekniği

adobe premiere pro cc 2019 full crack portable

ADOBE PREMIERE PRO CC 2019 PORTABLE

kurgu

Her şeyi yeni baştan gözden geçir!

vonkaaa

Sahnede Gördüklerimiz Tesadüf Olamaz: Ürün Yerleştirme

Terimler Sözlüğü

Sinema Tv Video Terimleri

edius 9 crack

EDIUS PRO 9

full-portable

ADOBE 2020 PORTABLE 6 PROGRAM